تیه کال دات کام - چند اصطلاح مهم اشپزی

منوی اصلی
صفحه اول
پست الکترونیک
ارتباط با ما
تبدیل به صفحه خانگی
زیباترین قالب های وبلاگ

نویسندگان
  RSB Group(1247)

بخشهای سایت
  عكسهای زیبا(2)
  آموزش فلش (FLASH)(4)
  آموزش اچ تی ام ال (HTML)(6)
  آموزش فرانت پیج(8)
  آموزش ASP(5)
  اخبار پزشکی و سلامت(87)
  دانلود کتابهای پزشکی و سلامت(2)
  متافیزیک(1)
  ارتباط با اجنه(1)
  روح شناسی(1)
  فراروانشناسی(22)
  طب مکمل(23)
  هاله شناسی(22)
  خانواده و ازدواج(220)
  مد و مسائل زندگی(4)
  روش های موفقیت(2)
  گیاهان دارویی رسمی ایران(98)
  نسخه گیاهی برای بیماریها(46)
  بانک اطلاعات بیماریها(257)
  بارداری - نوزاد - کودک(29)
  مسائل زنانه (فقط خانم ها)(18)
  مسائل مردانه (فقط آقایان)(16)
  ایدز(3)
  روانشناسی(81)
  ورزش و سلامت(5)
  تغذیه(26)
  فرهنگ بدن(2)
  اقتصاد زندگی(1)
  دکوراسیون(1)
  روابط اجتماعی(1)
  آرایش و زیبایی(4)
  آموزش آشپزی(67)
  پرسش و پاسخ پزشکی(1)
  عاشقانه ها(1)
  خانه داری نو عروسان(30)
  چگونه جذاب شویم(1)
  شناخت زنان(1)
  دعاها و مشکل گشا(24)
  آموزش های جنسی(27)
  آموزش ماها یوگا(1)
  رنگ درمانی(10)
  تغذیه و رژیم در بیماریها(44)
  مطالعه موفق(20)
  فروشگاه كتاب(2)
  موبایل - جوک و اس ام اس(103)
  خواص میوه ها و سبزیجات(7)

تبلیغات

 چگونگی سفارش آگهی در تیه كال


جستجوگر

Google

در سایت
در اینترنت

عضویت در خبرنامه

شما هم به جمع 900 نفر عضو خبرنامه این سایت بپیوندید.

Powered by WebGozar


خروجی آر اس اس


آرشیو ماهانه
  آذر 1388 (17)
  آبان 1388 (7)
  فروردین 1388 (1)
  آبان 1387 (46)
  مهر 1387 (10)
  تیر 1387 (23)
  خرداد 1387 (119)
  اردیبهشت 1387 (429)
  فروردین 1387 (153)
  اسفند 1386 (32)
  بهمن 1386 (102)
  دی 1386 (256)
  آذر 1386 (56)


خروجی آر اس اس

******** 

 تبلیغات


  چند اصطلاح مهم اشپزی

چند اصطلاح مهم اشپزی

طبخ بن ماری

این طریقه طبخ برای  تهیه غذاها  و کرمهائی  است که می خواهیم مستقیما" روی اتش قرار نگیرد  و نتیجه ان لطیف تر شدن  غذا و کرمی است  که تهیه می کنیم  عمل ان به این طریق است  که ظرف محتوی غذا را در ظرف ابی قرار می دهیم و ظرف اب را روی اتش می گذاریم مقدار اب باید به حدی باشد که موقع جوش امدن داخل ظرف غذا نشود معمولا" غذاهای سرد شده یا مانده را که بخواهیم دوباره گرم کنیم  و اب داخل ان نریزیم  بطریق بن ماری گرم می کنیم . 

 

چند اصطلاح مهم اشپزی

 

طبخ بن ماری

این طریقه طبخ برای  تهیه غذاها  و کرمهائی  است که می خواهیم مستقیما" روی اتش قرار نگیرد  و نتیجه ان لطیف تر شدن  غذا و کرمی است  که تهیه می کنیم  عمل ان به این طریق است  که ظرف محتوی غذا را در ظرف ابی قرار می دهیم و ظرف اب را روی اتش می گذاریم مقدار اب باید به حدی باشد که موقع جوش امدن داخل ظرف غذا نشود معمولا" غذاهای سرد شده یا مانده را که بخواهیم دوباره گرم کنیم  و اب داخل ان نریزیم  بطریق بن ماری گرم می کنیم .                                                                            

جا افتادن غذا

این اصطلاح معمولا" در مورد غذاهای ایرانی بکار می رود و مربوط به مراحل اخر  طبخ غذاست  بدین تعبیر که اگر  غذا خورش باشد و روغن ان رو می اید و درصورتیکه غذای دیگری باشد اب ان تبخیر می شود  و غلیظ می شود و انگاه موقع صرف ان است .

 

سفت و سفید شدن زرده تخم مرغ  

این اصطلاح در مورد  زرده تخم مرغ  که به مصرف تهیه کیکها و کرم ها و سایر غذاها و شیرینی ها بکار می رود . با زدن به وسیله قاشق یا تخم مرغ زنی  زرده سفت می شود و ان حدی  است که زرده باید کاملا" سفید و سفت شود  و وقتی با قاشق  از ان بر می داریم  کش پیدا کند یعنی یک سر ان در کاسه و یک سر ان در قاشق بماند . 

                                                        

سفت شدن سفیده تخم مرغ

سفت شدن سفیده حالتی است که سفیده را برای طبخ انواع کیک ها و بعضی از کرم ها  و غذا ها  با زدن بوسیله قاشق یا  تخم مرغ زنی  اماده می کنند  و حد نهایی  ان هنگامی است  که کاسه یا قاشقی را که  سفیده سفت شده  در ان است  کج کنیم  از کاسه یا قاشق بیرون نریزد .                                            

 

شکرک زدن

این حالت معمولا" در مربا  ها و شربتها  دیده می شود وقتی مربا و یا شربتی بیش از حد لزوم جوشانیده شود  یا انکه ترشی ان کم باشد  مربا یا شربت شکرک می زند . برای رفع این نقص باید در شربت یا مربا کمی اب جوش  و مقداری هم اب لیمو  یا جوهر لیمو  اضافه نمود  و انرا چند جوش داد  تا  شکرک از بین برود . 

 

فرم گرفتن خامه

فرم گرفتن خامه حالتی است  در خامه که بعد از زدن برای مالیدن لای کیک ها و شیرینی ها  و تزئین کرم ها  و ژله ها  اماده می کند  .  برای تشخیص اینکه خامه  چه موقع فرم گرفته است خامه را باید انقدر زد که وقتی با چنگال  یا قاشق خطوطی  روی ان ترسیم می کنیم ان خطوط محو نشود ولی خامه را بیش از حد فرم گرفتن  نباید زد  زیرا در ان صورت تبدیل به کره می شود  و البته باید توجه داشت  اگر خامه بر اثر زدن زیاد  تبدیل به کره شود  فاسد نشده است  و می توان به عنوان کره شیرین  از ان استفاده نمود .

 

قوام اوردن

اصطلاح قوام امدن یا امدن  که معمولا" در طبخ مربا ها  و شربت ها  و امثال ان بکار می رود  اخرین مرحله طبخ مربا  و شربت است . معمولا" برای تعیین حد قوام امدن  در جه های مخصوص موجود است  که به اسانی می توان حد را تعیین نمود  ولی چون این وسیله در دسترس همگان نیست  باید موقعی که روی مربا  و شربت دانه های مروارید شکل پیدا می شود  مقداری از شربت را برداشت  و کمی صبر کرد تا ان مقدار شربت سرد شود بعد شربت را به طرف ظرف سرازیر نمود  اگر قطرات شربت به سختی از قاشق سرازیر شود و کش پیدا کند شربت در این موقع قوام امده است .                                                                        

 

کارامل کردن  

کارامل کردن شکر ان است که  شکر را با کمی اب  در ظرفی روی اتش ملایم طلائی کنیم و بلافاصله مقداری اب جوش که متناسب با مصرف ان باشد به ان اضافه نماییم  و بگذاریم شربت بجوشد تا ذرات شکر کارامل شده کاملا"حل و شربت غلیظ شود . نکته قابل توجه برای تهیه شربت کارامل این است که شکر موقع طلائی شدن نسوزد  زیرا اگر بسوزد تلخ می شود همچنین شکر نباید سفید بماند  چون شکرک می زند و نیز بعد از ریختن اب و جوشیدن شکر  غلظت ان باید به حدی شود  که وقتی مقداری از شربت را در قاشق می ریزیم  سرد که شد به حالت کش دار از قاشق ریخته شود تفاوت شربت کارامل با شربت ساده  در این است که شربت کارامل  دارای رنگ خرمایی  خوشرنگ و عطر مطبوعی است  و اغلب در کرم ها  و بعضی از غذا ها  و بستنی ها به قصد تغییر رنگ و عطر از ان شربت  استفاده می شود .   

                                             

کپک زدن و ترش شدن

این حالت نیز در مربا و شربت ها و ترشیها پیدا می شود . وقتی مربا یا شربتی  به حد کافی قوام نیامده باشد  بعد از مدتی رقیق و ترش می شود و کپک می زند . خانم خانه دار باید سعی کند  که مربا به مرحله کپک زدگی نرسد  و بهتر است در روزهای اول  بعد از طبخ مربا یا شربت  گاهی به ان سر بزند  و به محض اینکه مشاهده کرد شربت یا مربا کمی رقیق شده است  این نقیصه را رفع سازد  بدین تعبیر که کافی است  مربا را چند جوش بدهد  تا شربت ان قوام بیاید  و گاهی نیز پیش می اید  در نتیجه غفلت مربا کپک می زند  بدیهی است که این مربا به صورت مربای مطلوبی در نخواهد امد  ولی می توان با ریختن مقداری شکر و جوشانیدن  مجدد از فاسد شدن بیشتر  ان جلوگیری نمود . ترشی در صورتی کپک می زند که سرکه خالص نباشد و یا سبزیجات مورد استفاده خیس باشند – دستور دقیق  ترشیجات و مرباجات در قسمت خود خواهد امد .                                                                 

 

ور امدن

این اصطلاح در مورد خمیر ها بکار برده می شود . خمیر هایی که دارای مایه خمیر است  بعد از دو سه ساعت بالا می ایند و پف می کنند و نتیجه ان پوکی نان می شود . در خمیر های شیرینی نیز ورامدن خمیر باعث راحت باز شدن و ترد شدن شیرینی می شود

 

سرخ کردن پیاز

به طور کلی پیاز سرخ کرده  یا پیاز داغ در غذا های ایرانی جای مهمی دارد. برای سرخ کردن پیاز باید دقت کرد که پیاز نه زیاد سرخ و سیاه گردد و نه اینکه رنگ ان سفید بماند  پیاز داغ خوب باید طلائی رنگ باشد و بهتر است پیاز را در روغن بیشتر و با حرارت ملایم سرخ کرده و بعد از سرخ شدن روغن اضافی ان را گرفت . این روغن را می توان دفعات دیگر باز برای سرخ کردن پیاز بکار برد  پیاز را در اوائل سرخ کردن  نباید زیاد به هم زد  زیرا اب می اندازد  و دیرتر سرخ می شود  ولی همین که پیاز رنگ گرفت باید ان را مرتبا"بهم زد تا کاملا"طلائی شود . برای تهیه دو تا سه قاشق پیاز  سرخ کرده 3 تا 4 عدد پیاز  درشت و یک پیمانه روغن  (در حدود 200 گرم ) کافی خواهد بود .                       

 

نعناداغ

برای تهیه نعنا ع داغ باید ابتدا نعناع خشک را  کاملا" نرم کرد  و بعد از داغ کردن  روغن نعناع را در ان ریخت و بلافاصله ان را از روی اتش برداشت  زیرا اگر نعناع زیاد  در روغن روی اتش بماند رنگ ان سیاه می شود و عطر نعناع از بین می رود . صفحه اصلی| نوشته شده توسط RSB Group در پنجشنبه 23 خرداد 1387 و ساعت 01:06 ق.ظ  پیامها


 مطالب گذشته

 هاله نورانی انسان  چاکراها در هاله  چاکرای اول چاکرای دوم  چاکرای سوم  چاکرای چهارم چاکرای پنجم  چاکرای ششم چاکرای هفتم  نادی ها در هاله  سطوح هاله نورانی  کالبدهای هاله نورانی  ساختار آگاهی و کالبد نورانی  کالبد اثیری و هاله نورانی  تقویت هاله نورانی


امكانات سایت

جستجوی یك كلمه در همین صفحه:

تبلیغات


لینك باكس تبلیغاتی


آمار بازدیدها
امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
به روایت وبگذر : به روایت پرشین استت :

وضعیت در یاهو


This Template Is Designed bY : tyekal.Com

All Rights Reserved 2006-2007 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات