تیه کال دات کام - فواید گریه كردن

منوی اصلی
صفحه اول
پست الکترونیک
ارتباط با ما
تبدیل به صفحه خانگی
زیباترین قالب های وبلاگ

نویسندگان
  RSB Group(1247)

بخشهای سایت
  عكسهای زیبا(2)
  آموزش فلش (FLASH)(4)
  آموزش اچ تی ام ال (HTML)(6)
  آموزش فرانت پیج(8)
  آموزش ASP(5)
  اخبار پزشکی و سلامت(87)
  دانلود کتابهای پزشکی و سلامت(2)
  متافیزیک(1)
  ارتباط با اجنه(1)
  روح شناسی(1)
  فراروانشناسی(22)
  طب مکمل(23)
  هاله شناسی(22)
  خانواده و ازدواج(220)
  مد و مسائل زندگی(4)
  روش های موفقیت(2)
  گیاهان دارویی رسمی ایران(98)
  نسخه گیاهی برای بیماریها(46)
  بانک اطلاعات بیماریها(257)
  بارداری - نوزاد - کودک(29)
  مسائل زنانه (فقط خانم ها)(18)
  مسائل مردانه (فقط آقایان)(16)
  ایدز(3)
  روانشناسی(81)
  ورزش و سلامت(5)
  تغذیه(26)
  فرهنگ بدن(2)
  اقتصاد زندگی(1)
  دکوراسیون(1)
  روابط اجتماعی(1)
  آرایش و زیبایی(4)
  آموزش آشپزی(67)
  پرسش و پاسخ پزشکی(1)
  عاشقانه ها(1)
  خانه داری نو عروسان(30)
  چگونه جذاب شویم(1)
  شناخت زنان(1)
  دعاها و مشکل گشا(24)
  آموزش های جنسی(27)
  آموزش ماها یوگا(1)
  رنگ درمانی(10)
  تغذیه و رژیم در بیماریها(44)
  مطالعه موفق(20)
  فروشگاه كتاب(2)
  موبایل - جوک و اس ام اس(103)
  خواص میوه ها و سبزیجات(7)

تبلیغات

 چگونگی سفارش آگهی در تیه كال


جستجوگر

Google

در سایت
در اینترنت

عضویت در خبرنامه

شما هم به جمع 900 نفر عضو خبرنامه این سایت بپیوندید.

Powered by WebGozar


خروجی آر اس اس


آرشیو ماهانه
  آذر 1388 (17)
  آبان 1388 (7)
  فروردین 1388 (1)
  آبان 1387 (46)
  مهر 1387 (10)
  تیر 1387 (23)
  خرداد 1387 (119)
  اردیبهشت 1387 (429)
  فروردین 1387 (153)
  اسفند 1386 (32)
  بهمن 1386 (102)
  دی 1386 (256)
  آذر 1386 (56)


خروجی آر اس اس

******** 

 تبلیغات


  فواید گریه كردن

فواید گریه كردن 


اشك مایعی است كه با فرآیند ایجاد اشك در چشمها تولید میگردد. وظایف اشك شامل تمیز كردن و شستشوی سطح چشم، ضد عفونی كردن چشمها، لغزنده كردن چشمها برای حركت آسان كره چشم و پلك ها، جلوگیری ازخشك شدن چشم ها و پلك ها ، ایجاد ارتباط میان انسان ها، دفع مواد تجمع یافته حاصل از فرآیند پاسخ به استرس میباشد. فقدان اشك باعث ایجاد سوزش، خارش و قرمزی در چشمها، احساس وجود شن در چشم ها، حساسیت به نور، از دست رفتن شفافیت قرنیه، ایجاد زخم در قرنیه، عفونت های مكرر و شدید چشم ها، خشكی چشم ها و در نهایت منجر به نابینایی می گردد.

فیلم (پرده) اشك از سه لایه مجزا تشكیل یافته است:

فواید گریه كردن 


اشك مایعی است كه با فرآیند ایجاد اشك در چشمها تولید میگردد. وظایف اشك شامل تمیز كردن و شستشوی سطح چشم، ضد عفونی كردن چشمها، لغزنده كردن چشمها برای حركت آسان كره چشم و پلك ها، جلوگیری ازخشك شدن چشم ها و پلك ها ، ایجاد ارتباط میان انسان ها، دفع مواد تجمع یافته حاصل از فرآیند پاسخ به استرس میباشد. فقدان اشك باعث ایجاد سوزش، خارش و قرمزی در چشمها، احساس وجود شن در چشم ها، حساسیت به نور، از دست رفتن شفافیت قرنیه، ایجاد زخم در قرنیه، عفونت های مكرر و شدید چشم ها، خشكی چشم ها و در نهایت منجر به نابینایی می گردد.

فیلم (پرده) اشك از سه لایه مجزا تشكیل یافته است:

1-لایه موكوس(mucous): داخلی ترین لایه فیلم اشك میباشد. چسبناك و لزج بوده و از موسین تشكیل یافته است. این لایه توسط سلولهای ملتحمه و قسمت داخلی پلك ها ترشح میشود. این لایه قرنیه را میپوشاند تا یك لایه آبگریز برای پخش و گسترش یكنواخت لایه آبی فراهم آید. این لایه فیلم اشك را روی سطح چشم می چسباند. بدون این لایه، فیلم اشك بصورت قطره های ریز در خواهد آمد.

2-لایه آبی(aqueus):آبكی بوده و 90 درصد فیلم اشك را تشكیل میدهد. حاوی آب و دیگر مواد نظیر پروتئین های لاكتوفرین، لیزوزیم و لیپوكالین، الكترولیت ها، آنتی اكسیدانها و برخی ویتامینها میباشد. این لایه عمدتا توسط غدد اشكی ترشح میشود. وظایف این لایه شامل: اكسیژن رسانی به سطح چشم، مبارزه با عفونت توسط آنتی بیوتیك های طبیعی (لیزوزیم و لاكتوفرین)، صاف كردن سطح چشم، شستن چشمها ازسلولهای مرده، گردوغبار، مواد محرك و حساسیت زا است.

3-لایه (چربی) لیپید(lipid): این لایه روغنی است و خارجی ترین لایه فیلم اشك را تشكیل میدهد. این لایه توسط غدد میبومین(meibomian) كه در لبه پلك ها ی فوقانی و تحتانی واقع میباشند ترشح میشود. این لایه با ایجاد یك حایل آبگریز از تبخیر لایه اصلی فیلم اشك (لایه آبی) جلوگیری میكند. وظایف دیگر این لایه شامل: افزایش كشش سطحی و جلوگیری از سر ریز شدن اشك از پلك ها و لغزنده كردن چشم و تسهیل عمل بازو بسته كردن پلك ها میباشد.

 غدد اشكی(lacrimal glands):

 غدد اشكی در گوشه خارجی چشمها و پشت پلك های فوقانی قرار گرفته اند. غدد اشكی هر كدام به اندازه یك بادام بوده و 2 سانتی متر طول دارند. مایع اشكی از طریق 6-12 مجاری كوچك ترشحی به فضای میان چشم و پلك فوقانی وارد میگردد. با هر بار باز و بسته كردن چشم ها اشك ازمجاری ترشحی غدد اشكی مكیده شده و به سمت مجرای اشكی-بینی كه به صورت دو سوراخ بسیار ریز در گوشه داخلی چشمها قرار گرفته هدایت میگردد. در انتها اشك به كیسه اشك و سپس به حفره بینی می ریزد. به همین علت است كه هنگام گریه كردن ممكن است دچار آبریزش بینی گردید.

انواع اشك:

1 -اشك پایه (basal tears): درچشمان پستانداران سالم قرنیه پیوسته (24 ساعته) توسط اشك های پایه خیس و تغذیه میگردد. این اشك باعث لغزنده شدن چشم ها و شستشوی چشمها از ذرات خارجی میگردد. مایع اشك حاوی آب+موسین+چربی ها+لیزوزیم+لاكتوفرین+لیپوكالین+ایمنوگلوبولین ها+گلوكز+سدیم كلراید+كلراید پتاسیم+آنتی اكسیدان ها+برخی ویتامینها میباشد.

2-اشك رفلكس(reflex tears):هر چزی كه باعث تحریك و یا خشك شدن چشم شود، میتواند تولید این نوع اشك را افزایش دهد.این نوع اشك بطورغیرارادی و در پاسخ به مواد محرك چشم نظیر ذرات خارجی،گردوغبار،آلرژن ها،پاتوژن ها و مواد محرك دیگری همچون بخارات پیاز،گاز اشك آور و افشانه فلفل ترشح میگردد.این اشك ها سعی میكنند تا مواد محرك و آزاردهنده را از چشم ها پاك كنند.باد شدید و نور شدید خورشید نیز میتواند باعث تولید اشك رفلكس گردند.این اشك بیشتر آبكی بوده و از لیزوزویم و ایمنوگلوبولین بیشتری برخورداراست.

3-اشك احساسی و یا گریه(emotional tears/crying): این اشك هنگام احساساتی شدن انسان ها (استرس هیجانی ) و یا احساس درد فیزیكی ترشح میگردد. آغازگرهای هیجانی این نوع اشك معمولا خشم، اندوه، شادی، ترس، شوخ طبعی و ناكامی میباشند. تركیبات شیمیایی این نوع اشك با تركیبات دو اشك قبلی متفاوت است. اشك احساسی حاوی هورمونها و پروتئین های بیشتری میباشد. این اشك حاوی هورمونهای پرولاكتین، هورمون رشد، آدرنوكورتیكوتروپین، آندروفین و فلز منگنز میباشد.

نكات جالب درباره اشك و گریه :

1-به غیر از انسانها برخی معتقدند فیل ها و گوریل ها نیز میتوانند گریه كنند اما نه به پیچیدگی گریه انسانها. حیوانات دیگر اغلب هنگام درد كشیدن، وارد شدن اجسام خارجی در چشمها و یا خشك شدن چشمها دچار اشك ریزش میشوند. حیوانات (به ویژه نوزادان آنها) بصورت آوایی و مانند نوزادان تازه متولد شده گریه میكنند بدون تولید اشك.

2-غدد اشكی روزانه در حدود 2 قاشق پر چایخوری اشك تولید میكنند.

3-هر پلك زدن (باز و بسته كردن چشم) در حدود 100-150 میلی ثانیه بطول می انجامد. انسانها بطور متوسط هر 2 تا 10  ثانیه یكبار و 10 بار در دقیقه پلك میزنند.

4-شور بودن اشك عمدتا به علت وجود كلراید سدیم و پتاسیم در اشك میباشد. میزان نمك موجود در اشك با میزان نمك پلاسمای خون برابراست.

5-از آنجایی كه جنین نیز در درون رحم قادر به گریه كردن است بنابراین گریه كردن نمیتواند یك رفتارآموختنی باشد. اما فرهنگ، سن، جنسیت، فرآیند اجتماعی شدن، شخصیت، روابط و بافت اجتماعی همگی میتوانند در شكل بیان گریه تعیین كننده باشند.

6-PH اشك اندكی قلیایی و خود اشك ترش و شور مزه میباشد.

7-سرفه شدید، استفراغ، احتقان بینی، آلرژی بینی، التهاب یا عفونت بینی و یا چشم و اختلالات عصبی نیز میتواند باعث اشك ریزش گردند.

8-گریه كردن در برخی فرهنگها عملی كودكانه و غیر موقر محسوب شده و گریستن در انظارعمومی تقبیح میگردد.

9-علت اشك ریزش هنگام خمیازه كشیدن و یا خندیدن وارد شدن فشار به غدد و كیسه اشكی میباشد. علت دیگر آن میتواند این مسئله باشد كه غدد اشكی تحت كنترل سیستم عصبی خود مختار میباشند. این سیستم عصبی تمام كاركردهای غیرارادی را كنترل می كند. هنگامی كه این اعصاب تحریك میشوند (هنگام خمیازه) غدد اشكی نیز اندكی تحریك میگردند.

10-بسیاری از افراد به علت مبتلا بودن به خشكی چشم قادر به گریه كردن نمیباشند. اما دراختلال دیگری كه در پی آسیب به مغزایجاد میگردد فرد مبتلا ممكن است بطور مداوم برای ساعتها بدون علت گریه كند.

11-علت سوزش و اشك ریزش چشمها هنگام خرد كردن پیاز به علت وجود آنزیمها و آمینو اسید سولفوكساید موجود در سلولهای پیاز میباشد. آمینو اسید سولفوكساید توسط آنزیمهای پیاز به سولفینیك اسید تبدیل میشود، كه بسیار ناپایدار بوده و فورا به گازی فرار تبدیل میگردد. هنگامی كه این گاز با آب درون چشم (اشك) تركیب میگردد تولید اسید سولفوریك ملایمی را میكند كه باعث سوزش و اشك ریزش میشود. با افزایش تولید اشك بدن سعی میكند تا اسید سولفوریك را رقیق و از چشمها بشوید. برای جلوگیری از سوزش و اشك ریزش چشمها هنگام خرد كردن پیاز به توصیه های زیر عمل كنید:

* دستان خود وپیاز را قبل از خرد كردن با آب خیس كنید تا گاز متصاعد شده با، آب روی دستها و پیاز واكنش نشان دهد نه با اشك چشمها.

* تنها با دهان خود تنفس كنید. عمل دم گازها را به درون ریه كشانده و عمل بازدم نیز باعث پراكنده شدن گاز میشود.

* از چاقوی تیز برای بریدن و خرد كردن پیاز استفاده كنید تا سلولهای كمتری در پیاز دچار پارگی شوند.

* قبل از خرد كردن پیاز آن را نیم ساعت درون یخچال قرار دهید. چراكه كاهش دما فعالیت آنزیمهای پیاز و انتشار گاز را كاهش میدهد.

علل گریه كردن:

1-نوزادان از گریه به عنوان ابزار بقا استفاده میكنند. گریه كودكان یك وسیله ارتباطی با مادر بوده و از طریق آن طلب كمك میكنند. علل اصلی گریه نوزادان گرسنگی، پوشك خیس، كثیف و یا نامناسب، نیاز به تماس بدنی و نوازش، درد ناشی از گاز معده و روده، سرما و گرمای شدید، كسالت و بی حوصلگی، استرس، محیط پر ازدحام، درد و جلب توجه میباشد.

2-علل گریه در افراد بزرگسال عمدتا شامل غم و اندوه(49%)، شادی و خوشی(21%)، خشم(10%)، همدردی(7%)، اضطراب(5%) و ترس(4%) میباشد.

3-انسان ها برای تحت تاثیر قرار دادن و برانگیختن احساسات و ترحم دیگران نیز متوسل به گریه میشوند.

فواید گریه كردن:

1-هنگامی كه ما دچار استرس هیجانی می شویم، مغز وبدن ما شروع به تولید تركیبات شیمیایی و هورمونهای خاصی میكند. گریه كردن كمك میكند تا این تركیبات شیمیایی زائد كه نیازی به آنها نیست از بدن حذف گردند.

2-اشكهای احساسی در واقع مواد سمی ای كه در پی استرس هیجانی در خون تجمع می یابند را از بدن دفع میكند.

3-اشكهای احساسی سطح منگنز بدن را كاهش میدهند. این مواد معدنی بروی خلق و خو تاثیر مستقیم میگذارد. غلظت منگنز اشك احساسی 30 برابر بیشتر از منگنز موجود در سرم خون است.

4-اشك احساسی نسبت به اشك پایه و رفلكس حاوی 24 درصد پروتئین آلبومین بیشتری میباشد.

5-گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی  و محصولات زائد بدن میشود.

6-گریه یك مكانیسم رایگان، طبیعی و قدرتمند برای كنار آمدن با درد، استرس و اندوه میباشد.

7- هورمونهایی كه پس از استرس در بدن انباشته میشوند به حد سطح سمی رسیده و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و دیگر فرآیندهای بیولوژیكی میشوند. اشك های احساسی به عنوان دریچه اطمینان برای قلب عمل میكنند.

8-تركیباتی كه حین استرس در بدن تجمع می یابد با اشك خارج میگردند. همین امر باعث كاهش استرس میگردد. این مواد شامل آندورفین (lucine-enkephaline)، كه در كنترل درد موثر است، پرولاكتین كه در تنظیم تولید شیر نقش دارد، و آدرنوكورتیكوتروپین (ACTH) كه  یك نشانگر مهم استرس است، میباشند. سركوب گریه و اشك باعث افزایش استرس میگردد.

9-نه تنها گریه باعث ارتقای سطح سلامتی فرد میشود بلكه در افزایش حس تعلق در گروه نیز تاثیر گذاربوده و موجب افزایش حضور و دخالت دیگران در تامین رفاه فرد میشود. اشك ها یك روش موثر در ایجاد ارتباط بوده و در برانگیختن حس همدردی و دلسوزی سریعتر ازهر ابزار دیگری عمل میكنند. گریه بطور موثری بازگو كننده آنست كه شما در مورد یك دلمشغولی خاص صادق و بی ریا بوده و در كنار آمدن با آن مشكل مضطرب میباشید.

10-گریه عملی طبیعی، سالم و شفا بخش است.

11-گریه در كاهش و جلوگیری از بیماریهای مرتبط با استرس موثر میباشد.

12-خنده و گریه دو ابزار كارآمد دركاهش استرس و رهایی ازاحساسات منفی میباشند.

13-هنگامی كه گریه سركوب میشود، هیجانات رها نمی شوند و خصایص شخصیتی مخرب همچون پرخاشگری بروز میكنند.

14- به باور دانشمندان سركوب و امتناع از گریه كار معقولی نیست. اما برخی افراد كه پس از مورد انتقاد قرار گرفتن، مشاجره با دوستان، مواجهه با ناكامیهای كوچك فورا شروع به گریستن میكنند، باید به روانشناس مراجعه كنند. چراكه معمولا علت اصلی این نوع گریه ها اعتماد بنفس پایین و یا مشكلات روانی مزمن در فرد بوده و بایستی فرد تحت درمان قرار گیرد.

15-انسان ها پس از گریه كردن از لحاظ جسمی و روانی احساس بهتری میكنند و در واقع سبك و خالی میشوند. (به علت دفع مواد انباشته شده كه توضیح داده شد)

16-گریه یك ابزار برقراری ارتباط است یك زبان جهانی برای درخواست كمك و حمایت اجتماعی.

17-گریه كمك میكند به آزاد سازی آندورفین ها به جریان خون. آندورفین ها تركیبات شیمیایی ای هستند كه باعث بهبود خلق و خو و تسكین درد میشوند.

تفاوت گریه در مردان و زنان:

1-زنان 4 تا 5 برابر بیشتر از مردان گریه میكنند.5.4  بار در ماه.

2-دختران وپسران تا قبل از بلوغ به یك میزان گریه میكنند، چراكه ترشح هورمون پرولاكتین كه باعث تحریك تولید اشك میشود به یك میزان در هر دو جنس تولید میشود.

3-پس از بلوغ میزان ترشح پرولاكتین كه در تولید و تناوب گریه موثر است در زنان 60 درصد بیشتر از مردان میشود.

4- غدد اشكی مردان از لحاظ ساختاری متفاوت و كوچكتر از غدد اشكی زنان میباشد. شاید یكی از دلایل بیشتر گریه كردن زنان نیزهمین مسئله باشد. مردان و زنان نمیتوانند یكدیگر را بخاطر چگونه گریه كردنشان مورد سرزنش قرار دهند.

5-یكی دیگر از علل بیشتر گریه كردن زنان باورهای فرهنگی میباشند، كه اجتماع گریه كردن زنان را بیشتر مورد پذیرش قرار میدهد.

6-مردان آرام، بدون صدا و با اندكی اشك گریه میكنند. بطوری كه معمولا كاسه چشمان آنها از اشك پر میشود، اما بندرت اشك به گونه ها سرازیر میگردد.

7-اما زنان معمولا  پر سرو صدا و با اشك های فراوان گریه میكنند.

8-مردان اغلب در نتیجه احساسات مثبت و زنان پس از درگیری و مشاجره با دیگران و یا در نتیجه احساس بی كفایتی گریه میكنند.

همچنان علت و فرآیند اشك های احساسی مبهم و رازآلود باقی مانده است. كماكان پرسشهای بدون پاسخ مانده ی بسیاری وجود دارند نظیر: چنانچه گریه كردن به منظور كاهش استرس طراحی گردیده پس فلسفه اشك شوق و شادی چیست؟ و یا اگر گریه یك وسیله ارتباطی با دیگر همنوعان است پس چرا انسانها در خلوت وتنهایی خود نیز گریه میكنند؟صفحه اصلی| نوشته شده توسط RSB Group در جمعه 3 آبان 1387 و ساعت 12:54 ق.ظ  پیامها


 مطالب گذشته

 هاله نورانی انسان  چاکراها در هاله  چاکرای اول چاکرای دوم  چاکرای سوم  چاکرای چهارم چاکرای پنجم  چاکرای ششم چاکرای هفتم  نادی ها در هاله  سطوح هاله نورانی  کالبدهای هاله نورانی  ساختار آگاهی و کالبد نورانی  کالبد اثیری و هاله نورانی  تقویت هاله نورانی


امكانات سایت

جستجوی یك كلمه در همین صفحه:

تبلیغات


لینك باكس تبلیغاتی


آمار بازدیدها
امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
به روایت وبگذر : به روایت پرشین استت :

وضعیت در یاهو


This Template Is Designed bY : tyekal.Com

All Rights Reserved 2006-2007 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات